Blog

Poradnia dziecięca

Poradnia dziecięca – wizyta u lekarza pediatry

Wizyta z dzieckiem u lekarza pediatry jest bardzo nerwowa, w zasadzie dla wszystkich. Chory maluch jest najczęściej zmęczony, do tego stresuje go zmiana otoczenia i obcy ludzie. Dlatego też tak ważne jest, aby przychodnia dziecięca była dostosowana do potrzeb małych pacjentów i w jakiś sposób odwracała ich uwagę od tego, gdzie się znajdują i co je czeka.

Znalezienie odpowiedniej przychodni dziecięcej, dostosowanej dla małych pacjentów, wbrew pozorom nie jest łatwe. W większości przypadków, przychodnia dziecięca, to po prostu część zwykłej przychodni, a rodzice wraz z małymi pacjentami siedzą wśród osób dorosłych. Zdecydowanie lepiej jest , kiedy poradnia dziecięca jest kolorowa, radosna, a maluchy oddzielone są od dorosłych chorych.

Oczywiście to nie wygląd czy dostosowanie przychodni dziecięcej powinno mieć decydujący wpływ na wybór lekarza pediatry. Zdecydowanie ważniejsze jest podejście specjalisty i jego kontakt z dziećmi. Niestety nie każdy nadaje się na lekarza dziecięcego i to nie ze względu na brak wiedzy, ale raczej na brak cierpliwości czy empatii.

Cechy lekarza pediatry

Lekarz pediatra powinien być przede wszystkim wyrozumiały i cierpliwy. Wiadomo, że dziecko to pacjent specyficzny, który nie zawsze będzie umiał określić co go boli, albo w którym miejscu. W takiej sytuacji pomóc może tylko żmudny wywiad i właściwie zadane pytania. Nie można przy tym używać zbyt surowego tonu, czy okazywać zniechęcenie, gdyż dziecko się zwyczajnie się zniechęci, a co gorsza nawet wystraszy.

Podczas wizyty w przychodni dziecięcej, szczególne zadanie mają rodzice, którzy muszą zaopiekować się swoją pociechą i tak nią pokierować, by chciała współpracować z pediatrą. Kojące słowa, trzymanie za rękę, przytulenie a niekiedy nawet sama obecność sprawia, że mały pacjent czuje się zdecydowanie pewniej i lepiej współpracuje za lekarzem.

choroby wieku dziecięcego

Choroby wieku dziecięcego

Choroby wieku dziecięcego

Lekarz pediatra, to specjalista, który zajmuje się leczeniem dzieci. Najmłodsi pacjenci są nie tylko podatniejsi i bardziej narażeni na choroby, ale również zapadają na tzw. choroby wieku dziecięcego, które w konsekwencji mogą być bardzo groźne w skutkach. Dlatego tak ważne jest, aby w porę zareagować

Najpopularniejsze choroby wieku dziecięcego to:

  • Odra – choroba wirusowa z wysypką, wywoływana przez wirusa odry. Występuje głównie u dzieci niezaszczepionych. Najczęściej odra dotyka dzieci w wieku od 2 lat do 5 lat, jak również starsze – do 15 r. życia. w sporadycznych przypadkach odra dotyka także dorosłych. Objawy odry: podwyższenie temperatury, nieżyt błon śluzowych, obrzęk powiek, zapalenie spojówek, łzawienie, katar, kaszel, luźne stolce oraz oczywiście wysypka.
  • Różyczka to jedna z łagodniejszych chorób wieku dziecięcego. Różyczka jest przenoszona drogą kropelkową, najczęściej źródłem zarażenia jest chory człowiek.
  • Objawy różyczkiból głowy, katar, zapalenie spojówek – ale nie muszą wystąpić. Głównym objawem  różyczki jest oczywiście wysypka, grudkowa o bladoróżowym kolorze. Przed różyczką można się uchronić korzystając ze szczepienia.
  • Ospa wietrzna to jedna z bardziej groźnych chorób zakaźnych. Najczęściej na ospę chorują noworodki i dzieci w wieku szkolnym. choroba przenosi się poprzez kontakt z zakażoną osobą.
  • Objawy ospy wietrznej: Zanim pojawi się typowa dla ospy wysypka, mogą występować także inne objawy jak stan podgorączkowy, ból głowy, luźny stolec, brak apetytu. Pojawiająca się w trakcie ospy wysypka raczej nie pozostawia blizn, chyba że osoba zakażona ma skłonności do bliznowacenia. Również drapanie się w miejscach z wysypką może spowodować nieodwracalne blizny.