Blog

Poradnia dziecięca

Poradnia dziecięca – wizyta u lekarza pediatry

Wizyta z dzieckiem u lekarza pediatry jest bardzo nerwowa, w zasadzie dla wszystkich. Chory maluch jest najczęściej zmęczony, do tego stresuje go zmiana otoczenia i obcy ludzie. Dlatego też tak ważne jest, aby przychodnia dziecięca była dostosowana do potrzeb małych pacjentów i w jakiś sposób odwracała ich uwagę od tego, gdzie się znajdują i co je czeka.

Znalezienie odpowiedniej przychodni dziecięcej, dostosowanej dla małych pacjentów, wbrew pozorom nie jest łatwe. W większości przypadków, przychodnia dziecięca, to po prostu część zwykłej przychodni, a rodzice wraz z małymi pacjentami siedzą wśród osób dorosłych. Zdecydowanie lepiej jest , kiedy poradnia dziecięca jest kolorowa, radosna, a maluchy oddzielone są od dorosłych chorych.

Oczywiście to nie wygląd czy dostosowanie przychodni dziecięcej powinno mieć decydujący wpływ na wybór lekarza pediatry. Zdecydowanie ważniejsze jest podejście specjalisty i jego kontakt z dziećmi. Niestety nie każdy nadaje się na lekarza dziecięcego i to nie ze względu na brak wiedzy, ale raczej na brak cierpliwości czy empatii.

Cechy lekarza pediatry

Lekarz pediatra powinien być przede wszystkim wyrozumiały i cierpliwy. Wiadomo, że dziecko to pacjent specyficzny, który nie zawsze będzie umiał określić co go boli, albo w którym miejscu. W takiej sytuacji pomóc może tylko żmudny wywiad i właściwie zadane pytania. Nie można przy tym używać zbyt surowego tonu, czy okazywać zniechęcenie, gdyż dziecko się zwyczajnie się zniechęci, a co gorsza nawet wystraszy.

Podczas wizyty w przychodni dziecięcej, szczególne zadanie mają rodzice, którzy muszą zaopiekować się swoją pociechą i tak nią pokierować, by chciała współpracować z pediatrą. Kojące słowa, trzymanie za rękę, przytulenie a niekiedy nawet sama obecność sprawia, że mały pacjent czuje się zdecydowanie pewniej i lepiej współpracuje za lekarzem.