Blog

choroby wieku dziecięcego

Choroby wieku dziecięcego

Choroby wieku dziecięcego

Lekarz pediatra, to specjalista, który zajmuje się leczeniem dzieci. Najmłodsi pacjenci są nie tylko podatniejsi i bardziej narażeni na choroby, ale również zapadają na tzw. choroby wieku dziecięcego, które w konsekwencji mogą być bardzo groźne w skutkach. Dlatego tak ważne jest, aby w porę zareagować

Najpopularniejsze choroby wieku dziecięcego to:

  • Odra – choroba wirusowa z wysypką, wywoływana przez wirusa odry. Występuje głównie u dzieci niezaszczepionych. Najczęściej odra dotyka dzieci w wieku od 2 lat do 5 lat, jak również starsze – do 15 r. życia. w sporadycznych przypadkach odra dotyka także dorosłych. Objawy odry: podwyższenie temperatury, nieżyt błon śluzowych, obrzęk powiek, zapalenie spojówek, łzawienie, katar, kaszel, luźne stolce oraz oczywiście wysypka.
  • Różyczka to jedna z łagodniejszych chorób wieku dziecięcego. Różyczka jest przenoszona drogą kropelkową, najczęściej źródłem zarażenia jest chory człowiek.
  • Objawy różyczkiból głowy, katar, zapalenie spojówek – ale nie muszą wystąpić. Głównym objawem  różyczki jest oczywiście wysypka, grudkowa o bladoróżowym kolorze. Przed różyczką można się uchronić korzystając ze szczepienia.
  • Ospa wietrzna to jedna z bardziej groźnych chorób zakaźnych. Najczęściej na ospę chorują noworodki i dzieci w wieku szkolnym. choroba przenosi się poprzez kontakt z zakażoną osobą.
  • Objawy ospy wietrznej: Zanim pojawi się typowa dla ospy wysypka, mogą występować także inne objawy jak stan podgorączkowy, ból głowy, luźny stolec, brak apetytu. Pojawiająca się w trakcie ospy wysypka raczej nie pozostawia blizn, chyba że osoba zakażona ma skłonności do bliznowacenia. Również drapanie się w miejscach z wysypką może spowodować nieodwracalne blizny.